مالیات در بورس

آیا به معاملات بورسی مالیات تعلق میگیرد؟ بله، اخذ مالیات در معاملات بورسی توسط دولت به این صورت است که در زمان خرید اوراق هیچگونه وجهی بابت مالیات از شما کسر نخواهد شد و معامله گر فقط در زمان فروش اوراق موظف به پرداخت مالیات می باشد و همچنین سود سهام بورس اوراق بهادار از پرداخت مالیات معاف می باشد.

 

میزان مالیات در زمان خرید و فروش سهام

مالیات در زمان خرید و فروش سهام به این صورت است که در زمان خرید اوراق هیچگونه وجهی بابت مالیات از شما کسر نخواهد شد و معامله گر فقط در زمان فروش اوراق موظف به پرداخت مالیات می باشد.

در حالی که در سال گذشته خبرهایی مبنی بر افزایش نرخ مالیات معاملات سهام به گوش میرسید اما در تاریخ ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: افزایش مالیات سهامداران و سهام شرکت‌های بورس در قالب هیچ طرحی در دستور کار نیست و اخذ مالیات از عایدی سرمایه شامل سود سهام بورس نمی‌شود.

 

معافیت مالیاتی سود سهام

در ماده ۱۴۵ از باب چهارم قانون مالیات های مستقیم در ارتباط با معافیت های مالیاتی آمده است که سود سهام بورس اوراق بهادار از پرداخت مالیات معاف می باشد.

 

اما دلیل اصلی معافیت مالیاتی سود سهام این است که معافیت مالیاتی برای جلوگیری از اخذ مالیات مضاعف وضع شده است.

به بیان ساده تر شرکت‌های سهامی قبل از تقسیم سود، مالیات آن را پرداخت کرده‌اند و دیگر لزومی ندارد سهامداران شرکت بابت سود نقدی که دریافت می‌کنند مالیات بیشتری پرداخت نمایند.

نکات مهم در مورد مالیات در معاملات سهام

نکات مهم در مورد مالیات در معاملات سهام به شرح زیر می باشد:

 

مالیات پرداختی بابت فروش سهام معادل ۰٫۵ درصد یا ۰٫۰۰۵ مبلغ فروش سهام می باشد و در زمان خرید، مالیاتی از شما دریافت نمی‌شود.

وجه مالیات در زمان فروش بلافلاصله از حساب شما نزد کارگزار مربوط کسر می گردد، بنابراین در معاملات بورس نیاز به ارسال اظهار نامه مالیاتی و یا اینکه در پایان هر دوره مبالغی را به حساب نهاد مربوطه واریز کنید وجود ندارد.

کارمزد و مالیات تمامی اوراق یکسان نیست و هر ورقه بهادار نرخ خاص خود را دارد .

مالیات از ارزش فروش سهام دریافت خواهد شد و مربوط به سود یا زیان نمی شود.

البته لازم به ذکر است که خرید و فروش سهام تنها با پرداخت مالیات به پایان نمیرسد بلکه در زمان خرید و فروش سهام مبلغی تحت عنوان کارمزد از شما کم خواهد شد.

 

اخذ مالیات ۰.۵ درصدی از معاملات سهام توسط دولت

اما دولت در سال ۹۸ چه مقدار درآمد از محل اخذ مالیات ۰.۵ درصدی معاملات سهام در بورس و فرابورس به دست آورده است؟

 

بر اساس آمارهایی که توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه که زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار می باشند ارائه شده ، بطور کلی در ۱۱ ماهه سال ۹۸ روند کسب درآمد از ناحیه اخذ مالیات از معاملات سهام در بورس و فرابورس برای دولت صعودی بوده و در صوزتی که در فروردین ۹۸ میزان مالیات اخذ شده از معاملات سهام در بورس و فرابورس ۹۶.۱ میلیارد تومان بوده است که این رقم با رشد ۴۷۵ درصدی در بهمن ماه سال ۹۸ به ۵۵۳.۱ میلیارد تومان افزایش یافته است.

 

کارمزد سهام در معاملات بازار:

معامله گر بابت هر خرید و فروش سهام مبلغی را باید تحت عنوان کارمزد معاملات و مالیات پرداخت نماید و این مبلغ بلافلاصله از حساب معامله گر نزد کارگزار مربوط کسر می گردد، به کسر وجه بابت مالیات و کارمزد کسورات می گویند.

 

کارمزد معاملات در بازار فرابورس تقریبا برابر با بازار بورس است و تنها میزان کارمزد در معاملات خرید سهام اندکی متفاوت است و در فروش مشابه هم می باشند.

0 پاسخ به "مالیات در بورس"

    ارسال یک پیام

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    کلیه حقوق متعلق به آکادمی ایران آموزش می باشد.