میانگین کم کردن چیست؟

میانگین کم کردن برای سهمی که در ضرر هستیم کار درستی است؟

میانگین کم کردن چیست؟

وقتی معامله گر بعد از تحلیل یک سهم آن را می خرد و قیمت سهم بعد از مدتی کاهش پیدا میکند بعضی از معامله گران سهم خود را می فروشند و برخی دیگر با پایین آمدن قیمت سهم بازهم خرید میکنند تا میانگین قیمت خریدشان کاهش پیدا کند. به این عمل میانگین کم کردن می گویند.

 

آیا میانگین کم کردن همواره کار درستی است؟

 

جواب این سوال را با بله یا خیر نمی توان داد.! این که میانگین کم کردن خوب است یا بد بستگی به استراتژی معاملاتی معامله گر دارد.

 

اگر معامله گر تکنیکالی سهم را بررسی و با دید کوتاه مدت خرید میکند میانگین کم کردن می تواند ضرر جبران ناپذیری را به بار بیاورد

ولی برای معامله گری که سهم را بر اساس بنیادش خرید می کند میانگن کم کردن اتفاقی مثبت محسوب می شود. میانگین کم کردن ممکن است برای سرمایه گذارانی که افق زمانی سرمایه گذاری طولانی دارند خوب کار کند اما برای نوسان گیران یا تحلیل گران تکنیکال می تواند راهی خوب برای از دست دادن سرمایه باشد.

بعضی از بزرگترین ضررهای معامله گری که در تاریخ بورس جهان رخ داده است به همین علت بوده است که معامله گر موقعیت از دست رفته ای را به طور امیدوارانه ای ادامه داده است و با میانگین کم کردن به دنبال کاهش ضرر خود بوده است. در نهایت این اقدام او نه تنها باعث از بین رفتن سرمایه اش می شود بلکه موقعیت خرید سهم های زیادی را هم از دست می دهد. در نهایت نیز با ضرری هنگفت از معامله خارج می شود و سرمایه ٬ زمان و اعتماد به نفسش در معامله گری را از دست می دهد.

 

برای معامله گرانی که تحلیل گر بنیادی هستند میانگین کم کردن می تواند برای کسب سود بیشتر موثر باشد.

 

برای درک بهتر این موضوع مثال زیر را در نظر بگیرید:

فرض کنید سهم X دارای بنیاد مناسبی است و تحلیل گر بعد از برسی به این نتیجه می رسد که قیمت واقعی سهم باید ۴۰۰ تومان باشد ولی در حال حاضر قیمتش ۲۵۰ تومان است. سهم را با دید یک ساله خرید میکند. حالا حتی اگر قیمت سهم کاهش پیدا کند باز هم او سهم را می خرد و میانگین خریدش را کمتر می کند. و ریسک جدی تهدیدش نمی کند.

 

ولی برای معامله گری که بر اساس تحلیل تکنیکال سهمش را می خرد این جریان متفاوت است و میانگین کم کردن بعد از ضرر می تواند برایش بسیار گران تمام شود. زیرا این کاهش قیمت می تواند به خاطر از دست رفتن حمایتی مستحکم باشد و قیمت سهم بیش از پیش کاهش پیدا کند.

 

بپذیریم که ما هم مثل هر معامله گری ممکن است اشتباه کنیم

به عنوان یک معامله گر باید بپذیریم که ممکن است ما نیز اشتباه کنیم. تمام معامله گران بزرگ دنیا اشتباه داشته اند ولی فرق آن ها با معامله گران مبتدی در پذیرفتن اشتباه است. معامله گران مبتدی وقتی ضرر میکنند به جای فروش سهم میخواهند به بازار اثبات کنند که رئیس کیست! این بازار است که اشتباه حرکت می کند و تحلیل آنها درست است. با این توهم تمام سرمایه شان را از دست می دهند و در نهایت بازار ٬ جهت حرکت باد ٬ توییت ترامپ و افزایش گاز های گل خانه ای را در ضررشان مقصر میدانند اما خودشان و تحلیل شان را نه.! ( پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز حتما بخوانید: دید و منطق شما برای معامله گری در بورس چگونه است؟ )

 

اینکه آیا شما عجولانه یک سهام را خریداری کرده اید یا اینکه یکی از سهام های طولانی مدتتان که اتفاقا سود زیادی هم از آن کسب می کردید ناگهان به سمت شکست پیش رود حقایقی است که بهترین کار پذیرش آن هاست.

 

خطای معامله گر

 

و بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از روی غرورتان واقعیت را نپذیرید و باز با پول های جیبتان سرمایه گذاری شکست خورده را ادامه دهید. یا از آن بدتر اینکه سهام های بیشتری خریداری کنید فقط به خاطر اینکه در این شرایط آن ها ارزان تر شده اند.

 

کاهش قیمتی که یک سهم در چند روز تجربه می کند با یک کاهش قیمت ادامه دار تفاوت دارد. وقتی مدیر عامل یک شرکت اخراج می شود ممکن است سهم برای چند روز هم منفی شود ولی این کاهش قیمت کوتاه مدت است حتی می تواند برای میانگین کم کردن خوب هم باشد. چون اتفاقی برای بنیاد سهم نیفتاده است و سهم همچنان خط تولیدش پا برجاست و سود خوبی هم می برد.

 

ولی برای مثال زمانی که قیمت نفت در حال کاهش است و امیدی هم برای افزایش قیمتش در آن سال نیست چه دلیلی برای میانگین کم کردن برای آن سهم های پالایشگاهی وجود دارد؟

 

برای همه سهم های موجود در پرتفوی ، کاهش میانگین را نباید انجام داد تنها باید برای سهام هایی این کار را باید انجام داد که بنیاد قوی دارند و طی سالها ثابت کرده اند که دارای جایگاهی رقابتی قوی ، بدهی کم و مدیریت خوب هستند و قیمت سهامشان از محدوده خاصی پایین تر نمی آید .

 

شرکت هایی که ریسک افت قیمت دارند گزینه مناسبی برای کاهش میانگین خرید نیستند.

 

به یاد داشته باشید که عملکرد عملیاتی آینده شرکت هیچ ارتباطی با تصور شما از قیمت فعلی سهم ندارد. سهمی که امروز قیمتش ۱۰۰تومان است که بسیار هم کم به نظر می آید ٬ الزاما سهم ارزان و خوبی نیست. تصورمان از قیمت هم دلیل بر خوب یا بد بودن آن سهم نیست.

 

هر گاه قیمت سهام شما کاهش چشمگیری داشته باشد، سعی کنید دلایل تغییر را پیدا کنید و ارزیابی کنید که آیا این شرکت برای سرمایه گذاری در آینده خوب است یا نه؟ اگر چنین نیست، به جیبتان رحم کنید و پولتان را به شرکتی ببرید که چشم انداز بهتری داشته باشد.

0 پاسخ به "میانگین کم کردن چیست؟"

    ارسال یک پیام

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    کلیه حقوق متعلق به آکادمی ایران آموزش می باشد.